Welcome to Yakyubaka.com

[8/3/2015] 97th Summer Koshien: Tokai Daigaku Fuzoku Sagami beats Sendai Ikuei 10-6 in the finals

by on Aug.03, 2015 @ 5:19 pm, under High School, Summer Koshien

Be sure to check Koshien Stats for stats from this year's tournament.

===

Day 1 - August 6 (Thu)
  9:00 Opening Ceremony
First Round
Gm 1 10:30 鹿児島実
Kagoshima Jitsugyo
18-4 北海
Hokkai
Gm 2 13:00 岐阜城北
Gifu Johoku
1-4 中京大中京
Chukyo Daigaku Fuzoku Chukyo
Gm 3 15:30 宮崎日大
Miyazaki Nihon Daigaku
0-3 上田西
Ueda Nishi
Day 2 - August 2 (Fri)
First Round
Gm 1 8:00 花巻東
Hanamaki Higashi
4-2 専大松戸
Senshu Daigaku Matsudo
Gm 2 10:30 霞ケ浦
Kasumigaura
2-4 広島新庄
Hiroshima Shinjo
Gm 3 13:00 九州国際大付
Kyushu Kokusai Daigaku Fuzuoku
8-2 鳴門
Naruto
Gm 4 15:30 東海大甲府
Tokai Daigaku Fuzoku Kofu
8-7 静岡
Shizuoka
Day 3 - August 8 (Sat)
First Round
Gm 1 8:00 早実
Waseda Jitsugyo
6-0 今治西
Imabari Nishi
Gm 2 10:30 敦賀気比
Tsuruga Kehi
4-3 明徳義塾
Meitoku Gijuku
Gm 3 13:00 大阪偕星
Osaka Kaisei Gakuen
7-3 比叡山
Hieizan
Gm 4 15:30 下関商
Shimonoseki Shogyo
4-3 白樺学園
Shirakaba Gakuen
Day 4 - August 9 (Sun)
First Round
Gm 1 8:00 津商
Tsu Shogyo
9-4 智弁和歌山
Chiben Wakayama
Gm 2 10:30 天理
Tenri
2-3 創成館
Sohseikan
Gm 3 13:00 滝川二
Takigawa Daini
4-3 中越
Chuetsu
Gm 4 15:30 明豊
Meiho
1-12 仙台育英
Sendai Ikuei
Day 5 - August 10 (Mon)
First Round
Gm 1 9:30 高崎健康福祉大高崎
Takasaki Kenko Fukushi Daigaku Takasaki
10-4 藤井学園寒川
Fujii Gakuen Sangawa
Gm 2 12:00 岡山学芸館
Okayama Gakugeikan
1-7 鳥羽
Toba
Second Round
Gm 3 14:30 龍谷
Ryukoku
1-3 秋田商
Akita Shogyo
Day 6 - August 11 (Tue)
Second Round
Gm 1 8:00 鳥取城北
Tottori Johoku
6-9 鶴岡東
Tsuruoka Higashi
Gm 2 10:30 関東第一
Kanto Daiichi
12-10 高岡商
Takaoka Shogyo
Gm 3 13:00 石見智翠館
Iwami Chisuikan
5-6 興南
Konan
Gm 4 15:30 三沢商
Misawa Shogyo
3-15 花咲徳栄
Hanasaki Tokuharu
Day 7 - August 12 (Wed)
Second Round
Gm 1 8:00 東海大相模
Tokai Daigaku Fuzoku Sagami
6-1 聖光学院
Seiko Gakuin
Gm 2 10:30 遊学館
Yugakkan
5-3 九州学院
Kyushu Gakuin
Gm 3 13:00 作新学院
Sakushin Gakuin
10-6 上田西
Ueda Nishi
Gm 4 15:30 中京大中京
Chukyo Daigaku Fuzoku Chukyo
7-3 鹿児島実
Kagoshima Jitsugyo
Day 8 - August 13 (Thu)
Second Round
Gm 1 8:00 広島新庄
Hiroshima Shinjo
6-7 早実
Waseda Jitsugyo
Gm 2 10:30 東海大甲府
Tokai Daigaku Fuzoku Kofu
9-1 下関商
Shimonoseki Shogyo
Gm 3 13:00 大阪偕星
Osaka Kaisei Gakuen
9-10 九州国際大付
Kyushu Kokusai Daigaku Fuzuoku
Gm 4 15:30 敦賀気比
Tsuruga Kehi
3-8 花巻東
Hanamaki Higashi
Day 9 - August 14 (Fri)
Second Round
Gm 1 9:30 滝川二
Takigawa Daini
1-7 仙台育英
Sendai Ikuei
Gm 2 12:00 津商
Tsu Shogyo
2-4 鳥羽
Toba
Gm 3 14:30 高崎健康福祉大高崎
Takasaki Kenko Fukushi Daigaku Takasaki
8-3 創成館
Sohseikan
Day 10 - August 15 (Sat)
Third Round
Gm 1 8:00 東海大甲府
Tokai Daigaku Fuzoku Kofu
4-8 早実
Waseda Jitsugyo
Gm 2 10:30 鶴岡東
Tsuruoka Higashi
0-1 花咲徳栄
Hanasaki Tokuharu
Gm 3 13:00 遊学館
Yugakkan
2-11 東海大相模
Tokai Daigaku Fuzoku Sagami
Gm 4 15:30 作新学院
Sakushin Gakuin
0-2 九州国際大付
Kyushu Kokusai Daigaku Fuzuoku
Day 11 - August 16 (Sun)
Third Round
Gm 1 8:00 高崎健康福祉大高崎
Takasaki Kenko Fukushi Daigaku Takasaki
3-4 秋田商
Akita Shogyo
Gm 2 10:30 関東第一
Kanto Daiichi
1-0 中京大中京
Chukyo Daigaku Fuzoku Chukyo
Gm 3 13:00 仙台育英
Sendai Ikuei
4-3 花巻東
Hanamaki Higashi
Gm 4 15:30 興南
Konan
4-3 鳥羽
Toba
Day 12 - August 17 (Mon)
Quarterfinals
Gm 1 8:00 早実
Waseda Jitsugyo
8-1 九州国際大付
Kyushu Kokusai Daigaku Fuzuoku
Gm 2 10:30 花咲徳栄
Hanasaki Tokuharu
3-4 東海大相模
Tokai Daigaku Fuzoku Sagami
Gm 3 13:00 秋田商
Akita Shogyo
3-6 仙台育英
Sendai Ikuei
Gm 4 15:30 興南
Konan
4-5 関東第一
Kanto Daiichi
Day 13 - August 19 (Wed)
Semifinals
Gm 1 11:00 仙台育英
Sendai Ikuei
7-0 早実
Waseda Jitsugyo
Gm 2 13:30 東海大相模
Tokai Daigaku Fuzoku Sagami
10-3 関東第一
Kanto Daiichi
Day 14 - August 20 (Thu)
Finals
Gm 1 13:00 仙台育英
Sendai Ikuei
6-10 東海大相模
Tokai Daigaku Fuzoku Sagami